Drzewa Warszawy – premiera wyjątkowego przewodnika 🗓

00:00, środa, 10.03.2021
Autorki i autorzy przewodnika napisali niezwykłą kronikę Warszawy, opisaną poprzez historię 36 drzew. Zawarli w niej nie tylko odległe w czasie opowieści, ale również współczesne świadectwa osób, które opowiadają o swoim życiu z drzewami.
W Warszawie jest ponad 500 pomników przyrody, większość drzew liczy około 100 lat, najstarszy – prawie 600. Były świadkami wielu wydarzeń w dziejach miasta, część z nich od początku wpisana została w architektoniczne założenia Warszawy, część wyrosła na polach i łąkach, które porastały obecne dzielnice takie jak Mokotów czy Praga-Południe.
Ostatecznym kryterium wyboru drzew była próba opowieści o różnych gatunkach. Album jest encyklopedycznym przeglądem cech charakterystycznych, który z powodzeniem może posłużyć jako samouczek dla tych, którzy chcą zdobyć konkretną wiedzę i umiejętności rozpoznawania gatunków w przyrodzie. Każdy gatunek z kolei to inna historia o Warszawie – zarówno tej odległej, jak i bliższej, bo najmłodszy okaz ma kilka lat i stał się pretekstem do opowieści o niezwykłej mirabelce z getta warszawskiego, z której pestek Alicja i Wojciech Fizytowie wyhodowali pod Waszyngtonem drzewka-córki.
Przewodnik “Drzewa Warszawy. Przewodnik po wybranych, ważnych drzewach Warszawy” od 1 marca będzie do odebrania w kilku warszawskich instytucjach kultury, pełna lista placówek na stronie
www.wwarszawie.org.pl
lub w linku do ankiety
Warunkiem otrzymania książki jest wypełnienie ankiety
https://docs.google.com/…/1FAIpQLSf8SZnV…/viewform
Przewodnik jest efektem szeroko zakrojonych działań programowych, które współfinansuje Miasto st. Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z Funduszu Promocji Kultury
Scheduled Archiwum
Map