Kampinos 1863 – fakty. Historia z lasu. 🗓

18:00, piątek, 12.06.2020

Prelekcja historyczna Mateusz Napieralski w ramach projektu Kampinos 1863.
Celem projektu jest upamiętnienie dziejów Powstania Styczniowego poprzez odkrywanie zaskakujących losów młodych powstańców na terenie Kampinosu.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.

Prelekcja odbędzie się w formule LIVE na fanpage Bielański Ośrodek Kultury – Filia Estrady 112. Realizacja nagrań: DzikiLis  A tak wyglądał plan filmowy. ]Autorką zdjęć jest Alicja Szulc.

—————————————————————————————
Mroźny początek 1863 roku, wśród Polaków panują jednak gorące niepodległościowe nastroje. Tragiczne wypadki ostatnich lat – brutalne rozpędzanie przez Rosjan patriotycznych manifestacji i śmiertelne ofiary na ulicach Warszawy ataki na kościoły i likwidacja stowarzyszeń – przelewają czarę goryczy. Organizują się struktury tajnego państwa polskiego i przygotowują zbrojne powstanie. W połowie stycznia 1863 roku władze carskie przeprowadzają „brankę”, czyli pobór do armii carskiej. Z Warszawy do Puszczy Kampinoskiej zaczynają uciekać grupy młodzieży, uchylające się od przymusowego wcielenia w sołdackie szeregi.
Na czele młodych uciekinierów staje 27-letni Zygmunt Padlewski. W puszczy formuje się powstańczy oddział. Warszawska młodzież koczuje w lesie w trudnych zimowych warunkach – uciekinierzy starają się nie rzucać w oczy rosyjskim patrolom, ostrożnie palą ogniska, by dym ich nie zdradził.
Kolejnym powstańczym oddziałem organizującym się w Puszczy Kampinoskiej, była grupa zwana „Dziećmi Warszawy”, dowodzona przez majora Remiszewskiego.
Na początku kwietnia 1863 r. oddział ten (złożony między innymi z młodych rzemieślników i robotników z Warszawy i okolic) zgrupował się w Lipkowie. Spędził tam kilka dni, obozując blisko lipkowskiego dworu. Następnie powstańcy wymaszerowali w głąb puszczy, by lepiej się ukryć. Zostali jednak wytropieni przez Rosjan, pod Budą Zaborowską 14 kwietnia doszło do starcia, w wyniku którego zginęło ponad 70 „Dzieci Warszawy”, oddział uległ rozbiciu. Powstańcy z Kampinosu byli uzbrojeni głównie w kosy bojowe, niewielu posiadało broń palną. W kwestiach zaopatrzenia musieli polegać na miejscowej ludności. Żyli w lesie, w prawdziwie “survivalowych” warunkach.
——————————————————————————–
Projekt zakłada opracowanie i organizację serii ekspedycji survivalowych szlakiem Powstania Styczniowego po Kampinoskim Parku Narodowym oraz opracowanie i wydanie mapy Kampinosu, umożliwiającej zainteresowanym organizowanie własnych wypraw śladami powstańców.

Scheduled Archiwum
Map