Kampinos 1863 – piesza ekspedycja historyczno – survivalowa 🗓

10:00, niedziela, 13.09.2020

🌳🐾Ruszamy w las!!
🚶‍♀🚶Zapraszamy na pieszą wyprawę do Kampinosu śladami Powstania Styczniowego z Mateuszem Napieralskim i Łukaszem Tulejem.
🇵🇱Będzie to interaktywna lekcja historii z elementami survivalu. ✅Podczas wyprawy dowiemy się jak wyglądała kuchnia powstańcza, warunki życia w lesie, weźmiemy udział w pokazie pozyskiwania wody pitnej poprzez użycie polowego filtru do wody.
✅Dowiemy się też jakich sposobów używali powstańcy aby zmylić przeciwnika i jak jak radzili sobie w puszczy uciekinierzy z branki warszawskiej, którzy ruszyli w styczniu 1863 r. do kampinoskich lasów, by zorganizować się w oddział powstańczy.

👉Główne punkty wyprawy:
📍Start: Pętla autobusowa w Truskawiu
📍Truskaw – w miejscu obecnego parkingu przy wejściu do KPN znajdował się dawniej dwór, w którym tuż przed bitwą pod Budą Zaborowską zatrzymali się powstańcy Remiszewskiego na posiłek. Nieopodal stoi krzyż z tabliczką z 1981 r. i informacją o powstańcu zwanym „Krzywa Łapka” (to rzekome miejsce pochówku Remiszewskiego – jednak najprawdopodobniej spoczywa on w Zaborowie Leśnym); krzyż to przykład lokalnej legendy związanej z powstaniem styczniowym.

📍 Zaborów Leśny – tu znajduje się mogiła powstańców Remiszewskiego (w grobie spoczywa ponad 70 osób), poległych i zamordowanych w bitwie pod Budą Zaborowską 14 kwietnia 1863 r.
📍Buda Zaborowska- nieopodal na wzgórzach między Budą Zaborowską a Zaborowem Leśnym znajduje się miejsce bitwy. Ok. godziny 12.00 powstańcy ostrzelali napotkanych kozaków, którzy patrolowali okolicę. Rosyjscy kawalerzyści podjęli walkę, oczekując na swoich piechurów z Lipkowa. Polacy zajęli pozycje na wydmach i bronili się przed naporem okrążających ich Rosjan.
Trasa łatwa – około 10 km. Czas trwania wędrówki około 5-6 godzin z przerwami na opowieści i zadania survivalowe.

🇵🇱Projekt Kampinos 1863 jest dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski z Programu Patriotyzm Jutra.

🌳Udział bezpłatny – obowiązują zapisy: https://tiny.pl/711rs

Na wyprawę mogą się udać wyłącznie zapisani i potwierdzeni przez nas uczestnicy. Wyprawa wyłącznie dla osób powyżej 12 roku życia. Ilość miejsc ograniczona.
————————————————————————————–
Uwaga!! Ważne!
Udział w wyprawie równoznaczny jest z wyrażeniem zgody na nieodpłatne wykorzystanie wizerunku uczestnika/uczestniczki utrwalonego w ramach projektu Kampinos 1863 – ekspedycje survivalowe szlakiem Powstania Styczniowego, dnia 13 lub 27. 09 .2020 przez Bielański Ośrodek Kultury, z siedzibą w Warszawie 01-913, przy ul. Goldoniego 1, posługujący się nr NIP: 118 013 05 77.

Zgoda dotyczy w szczególności wykorzystania wizerunku w materiałach promocyjnych, na stronie internetowej, na plakatach, w folderach – w ramach projektu Kampinos 1863 – ekspedycje survivalowe szlakiem Powstania Styczniowego, realizowanego w ramach programu “Patriotyzm Jutra”.

Scheduled Archiwum