Wisła od kuchni- warszawskie tradycje kulinarne 🗓

11:00, sobota, 03.10.2020
Ruszamy z nowym cyklem!
Warszawskie tradycje kulinarne to cykl siedmiu spotkań podczas których przyjrzymy się kulinarnym tradycjom Warszawy: poznamy przepisy i związane z nimi historie, zwiedzimy wirtualnie miejsca, gdzie te tradycje powstawały.
Pierwsze spotkanie „Wisła od kuchni”
Przez stulecia nas, mieszkańców Warszawy żywiła nasza rzeka – Wisła.
Niestety dziś trudno sobie nawet wyobrazić jak bogate w ryby i inne stworzenia były wody królowej polskich rzek.
Jakie ryby królowały na warszawskich stołach? Ogromne ryby wędrujące: wyże, jesiotry, łososie uważano za lokalnej specjały, choć ich łowienie i przygotowanie nie było proste. Archeologia i dawne książki dostarczają informacji o rybach wielkich na 2 metry! Inny warszawski specjał to minogi, którymi zajadano się przy królewskim stole i w podejrzanych spelunkach na Starym Mieście. Czy jeszcze żywiła nas rzeka? Tego dowiemy się podczas wirtualnego spaceru wzdłuż warszawskich bulwarów.

ZAPISY: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/24902

Kulinarno-historyczne „spacery” po Warszawie dostarczą też inspiracji do poszukiwań w kuchni i w terenie. Uczestnicy dostaną zestaw tradycyjnych przepisów z rożnych epok do samodzielnego eksperymentowania w domu oraz kilka ciekawych tras zwiedzania miasta – od strony tradycji związanych z jedzeniem.
Na zajęciach poznamy też kilka darmowych aplikacji do montażu filmików, dzięki którym dokumentacja rodzinnych spacerów i domowych rekonstrukcji kulinarnych zyska fajną i dynamiczną formę. Te mini-filmiki uczestników będzie można opublikować na stronach filii Bielańskiego Ośrodka Kultury.

Zajęcia prowadzi Agnieszka Kuś – historyk kulinariów, redaktorka kulinarna, blogerka i przewodniczka po Warszawie.

Scheduled Archiwum