Dyskusyjny Klub Książki „Koło Godziny” – Ignacy Karpowicz „Sońka” 🗓 🗺

18:30, wtorek, 26.11.2019

Na kolejnym spotkaniu porozmawiamy o książce „Sońka” Ignacego Karpowicza, nominowanej do Nagrody Literackiej Nike 2015 roku.

W życiu Sońki wszystko skończyło się dawno, dawno temu, wraz z wojną. Przeżyła i poczuła wtedy tyle, że później już ani żyła, ani czuła, mając jedynie wspomnienia i psią obrożę z gotyckim napisem. Przypadkowe spotkanie przy wiejskiej drodze daje początek opowieści, która wreszcie może zostać wysłuchana. Powiernikiem Sońki zostaje Igor – wzięty reżyser teatralny – który niespodziewanie znalazł się gdzieś poza zasięgiem sieci komórkowych. Na bieżąco przekształca historię staruszki w sztukę teatralną, tworząc własną wersję wydarzeń. A kiedy zdawać by się mogło, że wyczerpał już limit pomysłów, w wiejskiej chacie pojawia się Ignacy, o którym Igor uporczywie próbował zapomnieć…

„Sońka” to wielka, ale kameralna, prosta, choć niełatwa, wyciszona, lecz kipiąca emocjami, pacyfistyczna, a jednocześnie brutalna historia przepełniona miłością. Autor wykorzystuje konwencję romansu wojennego, by opowiedzieć o kiedyś i teraz; o tu i tam; o piekle i raju pamięci.

 

Egzemplarze dla czytelników dostępne są w Filii.

Prowadzenie: Natalia Mołodowiec

WSTĘP WOLNY

Scheduled Archiwum
Map