Kampinos 1863

Ekspedycje survivalowe szlakiem Powstania Styczniowego

W edycji programu „Patriotyzm Jutra” 2020 realizujemy projekt Kampinos 1863. Zakłada on opracowanie i organizację serii ekspedycji survivalowych szlakiem Powstania Styczniowego po Kampinoskim Parku Narodowym oraz opracowanie i wydanie mapy Kampinosu, umożliwiającej zainteresowanym organizowanie własnych  wypraw śladami powstańców.

W 157 lat po powstaniu styczniowym zaprosimy mieszkańców Warszawy i okolic na trekking połączony z opowieściami o historii powstania i sztuką przetrwania wszechobecną w tamtym okresie. Wątki te przedstawimy również w formie filmów edukacyjnych online. Zarówno w proces tworzenia scenariusza ekspedycji, jaki i projektowania mapy, włączeni zostaną internauci mieszkańcy Bielan, całej Warszawy oraz miejscowości graniczących: Lasek, Izabelina, Łomianek, dla których zorganizowane zostaną warsztaty, prelekcja oraz wyprawa w teren.

Działamy!

1. Kampinos 1863 – Fakty. Historia z lasu.

 

Fragment starej mapy Wólki Węglowej i okolicznych wsi. Na górze napis: Fakty. Kampinos 1863, na dole logotypy: Dzielnica Bielany, Bielański Ośrodek Kultury, Muzeum Historii Polski, Patriotyzm JutraDziałania projektowe rozpocznie prelekcja historyczna Mateusza Napieralskiego. 

Zapraszamy na  film edukacyjny nakręcony w Kampinoskim Parku Narodowym i wprowadzający w tematykę Powstania Styczniowego w Kampinosie.

 

 

2. Kampinos 1863 – wyprawa rowerowa 

Zdjęcie roweru na trawie, w tle droga. Rower opiera się o słupy informacyjne z nazwami miejsc/miejscowości. Po lewej stronie napis na lekko przezroczystym tle: Kampinos 1863. Wyprawa rowerowa

Zapraszamy na rowerową wyprawę do Kampinosu śladami Powstania Styczniowego z Mateuszem Napieralskim. Będzie to interaktywna lekcja historii. Szczególnie ciepło zapraszamy młodzież.

 

 

                 

3. Kampinos 1863 – kuchnia powstańcza 

Tym razem przyjrzymy się skromnej diecie powstańczej. Rozpalimy ognisko, ugotujemy kaszę ze słoniną i zorientujemy się, jak uczestnicy Powstania Styczniowego wykorzystywali leśne rośliny do leczenia ran. Spotkanie online poprowadzi Łukasz Tulej “Tooley“.

 

 

                 

4. Kampinos 1863 – sztuka przetrwania 

Zapraszamy na film edukacyjny online z prelekcją Łukasza Tuleja “Tooley”.Przyjrzymy się podstawowym technikom budowania schronienia pozwalającego przetrwać noc na łonie natury w warunkach ekstremalnych ( zima, śnieg, mróz).
Dowiemy się jak radzić sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi, opowiemy o podstawowym ekwipunku powstańca, który zmuszony był poradzić sobie w lesie bez doświadczenia. Dowiemy się kim byli powstańcy i jak nagle musieli odnaleźć się w ekstremalnych warunkach i zmienić sposób myślenia.

 

5. Kampinos 1863 –  fakty. Zobaczcie mini ekspertyzę historyczną działań powstańczych na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego 

 

Logotyp Patriotyzm Jutra          Logotyp Muzeum Historii Polski

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. 

O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Creative Commons Polska.