Kampinos 1863

Ekspedycje survivalowe szlakiem Powstania Styczniowego

W edycji programu „Patriotyzm Jutra” 2020 realizujemy projekt Kampinos 1863. Zakłada on opracowanie i organizację serii ekspedycji survivalowych szlakiem Powstania Styczniowego po Kampinoskim Parku Narodowym oraz opracowanie i wydanie mapy Kampinosu, umożliwiającej zainteresowanym organizowanie własnych  wypraw śladami powstańców.

W 157 lat po powstaniu styczniowym zaprosimy mieszkańców Warszawy i okolic na trekking połączony z opowieściami o historii powstania i sztuką przetrwania wszechobecną w tamtym okresie. Wątki te przedstawimy również w formie filmów edukacyjnych online. Zarówno w proces tworzenia scenariusza ekspedycji, jaki i projektowania mapy, włączeni zostaną internauci mieszkańcy Bielan, całej Warszawy oraz miejscowości graniczących: Lasek, Izabelina, Łomianek, dla których zorganizowane zostaną warsztaty, prelekcja oraz wyprawa w teren.

Mapa Kampinos 1863 – Powstań i idź!

Pobierz mapę w większej rozdzielczości:

Kmapinos strona 2

Kmapinos strona 1

 

 

Przetestujcie opracowaną w ramach projektu mapę, dzięki której będziecie mogli samodzielnie organizować wyprawy do puszczy śladami Powstania Styczniowego! Po wersję papierową zapraszamy do Filii Bielańskiego Ośrodka Kultury :)

Działamy!

1. Kampinos 1863 – Fakty. Historia z lasu.

 

Fragment starej mapy Wólki Węglowej i okolicznych wsi. Na górze napis: Fakty. Kampinos 1863, na dole logotypy: Dzielnica Bielany, Bielański Ośrodek Kultury, Muzeum Historii Polski, Patriotyzm JutraDziałania projektowe rozpocznie prelekcja historyczna Mateusza Napieralskiego. 

Zapraszamy na  film edukacyjny nakręcony w Kampinoskim Parku Narodowym i wprowadzający w tematykę Powstania Styczniowego w Kampinosie.

 

2. Kampinos 1863 – wyprawa rowerowa 

Zdjęcie roweru na trawie, w tle droga. Rower opiera się o słupy informacyjne z nazwami miejsc/miejscowości. Po lewej stronie napis na lekko przezroczystym tle: Kampinos 1863. Wyprawa rowerowa

Zapraszamy na rowerową wyprawę do Kampinosu śladami Powstania Styczniowego z Mateuszem Napieralskim. Będzie to interaktywna lekcja historii. Szczególnie ciepło zapraszamy młodzież.

 

 

           

Tutaj możecie obejrzeć wideo-relację z wyprawy.

3. Kampinos 1863 – kuchnia powstańcza 

Tym razem przyjrzymy się skromnej diecie powstańczej. Rozpalimy ognisko, ugotujemy kaszę ze słoniną i zorientujemy się, jak uczestnicy Powstania Styczniowego wykorzystywali leśne rośliny do leczenia ran. Spotkanie online poprowadzi Łukasz Tulej “Tooley“.

 

 

                 

 

4. Kampinos 1863 – sztuka przetrwania 

Zapraszamy na film edukacyjny online z prelekcją Łukasza Tuleja “Tooley”.Przyjrzymy się podstawowym technikom budowania schronienia pozwalającego przetrwać noc na łonie natury w warunkach ekstremalnych ( zima, śnieg, mróz).
Dowiemy się jak radzić sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi, opowiemy o podstawowym ekwipunku powstańca, który zmuszony był poradzić sobie w lesie bez doświadczenia. Dowiemy się kim byli powstańcy i jak nagle musieli odnaleźć się w ekstremalnych warunkach i zmienić sposób myślenia.

5. Wyprawy piesze do Kampinosu

Zdjęcie grupy wędrującej z plecakami po ścieżce w plenerze, wokół drzewa i jesienna aura. Ostatnia osoba (młoda kobieta) odwraca się i patrzy w stronę obiektywu. Na górze napis na przyciemnionym pasku tła: Kampinos 1863. Piesza ekspedycja  Zapraszamy na  piesze wyprawy do Kampinosu śladami Powstania Styczniowego z Mateuszem Napieralskim i Łukaszem Tulejem.
🇵🇱Będzie to interaktywna lekcja historii z elementami survivalu. Podczas wyprawy dowiemy się jak wyglądała kuchnia powstańcza, warunki życia w lesie, weźmiemy udział w pokazie pozyskiwania wody pitnej poprzez użycie polowego filtru do wody.
Dowiemy się też jakich sposobów używali powstańcy aby zmylić przeciwnika i jak jak radzili sobie w puszczy uciekinierzy z branki warszawskiej, którzy ruszyli w styczniu 1863 r. do kampinoskich lasów, by zorganizować się w oddział powstańczy.

 

        

      

6. Kampinos 1863 –  fakty. Zobaczcie mini ekspertyzę historyczną działań powstańczych na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego 

 

Logotyp Patriotyzm Jutra          Logotyp Muzeum Historii Polski

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. 

O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Creative Commons Polska.